Saskatchewan

Dynamicznie rozwijający się region Kanady.

Saskatchewan

Prowincja Saskatchewan to dynamicznie rozwijający się, stabilny ekonomicznie region Kanady. Jedna z najniższych stop bezrobocia, aktualne oferty pracy na serwisie http://canadajobcafe.ca , niskie koszty utrzymania, atrakcyjne zarobki ( zachęcają do osiedlenia się w tej prowincji.

Praca i życie w Saskatchewan - Video

Polityka emigracyjna

Saskatchewan, które liczy tylko milion ludzi, na powierzchni ponad dwa razy większej od Polski, zgłasza bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Do Saskatoon w 2011 roku przybyło 3 300 imigrantów, czyniąc to miasto najszybciej rozwijającym się miastem w Kanadzie. Spowodowało to, że bardzo dynamicznie rozwija się tu branża budowlana. Z danych statystycznych wynika, że prowincja ta posiada zapotrzebowanie na 120 000 pracowników na kolejne 9 lat. Atrakcyjne programy emigracyjne umożliwiają napływ kadry pracowniczej, która się przyczynia do rozwoju tej prowincji.

Saskatoon

Saskatoon to największe miasto w prowincji Saskatchewan ( ok. 250 000 mieszkańców) . Płaski krajobraz powoduje, że zmiany temperatur w zależności od pory roku i aktywności słońca są bardzo duże. Latem temperatura potrafi przekraczać 30 stopni, a zimą spadać do minus 45 stopni ( styczeń , luty ) . Przez środek miasta przepływa rzeka South Saskatchewan River. Charakterystyczne jest również 7 mostów, Hotel Delta Bessborough, oraz University of Saskatchewan .Warto dodać, że w rankingu City Entrepreneurial Index: Top Rankings, 2010 Saskatoon zajęło trzecie miejsce.

Saskatoon to stolica kulturalna Saskatchewan. Większość imprez odbywa się w Credit Union Centre, gdzie fani hokeja mogą kibicować w rozgrywkach lokalnej drużyny Saskatoon Blades. W zimę można skorzystać z bogatej oferty parków, które oferują m.in cross-country skiing , snowmobiling , ice fishing . Początek roku rozpoczyna festiwal Saskatoon’s Wintershine. Fani szybkich samochodów mogą odwiedzić Auto Clearing Motor Speedway. W wakacje nad rzeką odbywa się PotashCorp Fireworks Festival, pokazy akrobacji lotniczych: Cameco Canada Remembers Festival for Heroes, Saskatoon Exhibition z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych, oraz Saskatoon Folkfest łączący elementy wielokulturowe. 

Koneserów jedzenia zapraszamy na A Taste of Saskatchewan – Saskatoon’s Flavorite Event. Fani zakupów chętnie odwiedzą Centra Handlowe : Midtown Plaza . Ceniących spokój oraz relaks ucieszą liczne pola golfowe w Saskatoon : Greenbryre , Saskparks , Dakotadunes , oraz centra odnowy Elkridgeresort

Więcej informacji na temat turystki w Saskatchewan można znaleźć na stronie: Sasktourism

Komunikacja miejska

 Adult  $3.00
 Senior  $3.00
 Post Secondary  $3.00
 High School (Grades 9-12, must show valid High School ID)  $2.50
 Child - Elementary School (K-Grade 8)  $2.00
 Children under 5 with fare-paying passenger  Free

Więcej na : City of Saskatoon : Fares & Passes

Służba zdrowia

Służba zdrowia w prowincji Saskatchewan jest darmowa. Warto jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie na dentystę oraz okulistę. Po przylocie do Kanady należy wyrobić Health Card by zostać objęty opieką zdrowotną. Jego proces wyrobienia trwa około 3 miesięcy.  Uwaga! Osoby wybierające się do Kanady w ramach programu International Experience Canada nie otrzymają Health Card i powinni we własnym zakresie wykupić ubezpieczenie na cały okres pobytu w Kanadzie

Edukacja

Dostęp do edukacji jest darmowy. Jest on obowiązkowy dla dzieci od 7 do 16-stego roku życia. Listę szkół można znaleźć na stronie: spsd.sk.ca W Saskatoon rozwinięte jest również środowisko studenckie skupione na University of Saskatchewan.

Koszty utrzymania, oraz zarobki w Saskatchewan

- koszt wynajmu malego domku 3bed to ok 1600$/m-c,
- mieszkania 2bed 1200-1400$,
- mieszkania sa nieumeblowane trzeba sie liczyc z kosztem zakupu mebli i wszystkich podastawowy rzeczy od widelca, szkalnki po koldre, itd.
- oplaty licznikowe: gaz(ogrzewanie) ok. 50$ m-c, prad 50$, kablowka+internet 100$,
- przedszkole dla dziecka 800-1000$/m-c za full-time,
- paliwo 1.2$ za litr,
- koszt ubezpieczenia samochodu ok 1200-1500$ za rok (mozna placic miesiecznie) znizki sa max. 20% po 2% za kazdy rok bezszkodowej jazdy do 10 lat max.,
- piwo w pubie 5-6$,
- danie glowne w restauracji 15-30$,
- duza kawa w Tim Hortons 3.5$,
- bilet do kina 3.50-18.00 $ (zalezy jaki),
- fryzjer meski 35$,
- fryzjer damski (strzyzenie, kolor) 130-150$,
- telefony komorkowe sa drogie - placi sie za odbieranie rozmow nawet jak ktos dzwoni z tej samej prowincji ale z innego miasta. Czasami są problemy z zasięgiem.

Średni koszt wynajmu pokoju to około 800 CAD miesięcznie. W większości przypadków należy wpłacić zaliczkę tzw. damage deposit. Koszt wynajmu mieszkania dla 4 osobowej rodziny wynoszą od 1200 miesięcznie. W aktualnych cenach można zorientować się w ogłoszeniach w lokalnych gazetach oraz agencjach pośredniczących w wynajmie lokali np. Broadstreet , Rent Saskatchewan , Rental Source . Poszukiwanie zakwaterowania można również rozpocząć od przeszukania ofert w lokalnych gazetach:

Średnie wydatki w Kanadzie można porównać na stronie: studyincanada.com, oraz canadaimmigrants.com

Opodatkowanie

W Saskatchewan obowiązują stawki w zależności od progów osiągniętych dochodów 11.0% do kwoty $40 919 , 13.0% do kwoty $75 992, oraz 15.0% od $116,911 [ Stan na 2011 rok ] . Więcej szczegółów na: finance.gov.sk.ca

W Saskatoon są dwa rodzaje podatków, które odprowadza się od produktów i usług. Podatek Federalny od Towarów i Usług The federal Goods and Services Tax - GST ) to 5 % a podatek prowincjonalny Provincial Sales Tax (PST) to 5%

Prawo jazdy

Polskie prawo jazdy jest ważne w prowincji Saskatchewan 3 miesiące. Po tym okresie czasu należy wyrobić nowe. Przykładowy test na prawo jazdy w Saskatchewn - Let me drive. Istnieje możliwość testów w języku polskim. Saskatchewan honoruje prawo jazdy z następujących krajów: Wielka Brytania , USA , Szwajcaria , Niemcy , Austria . Więcej informacji można znaleźć na stronie : sgi.sk.ca

SIN

Po przylocie do Kanady należy wyrobić sobie Social Insurance Number (SIN). Aplikację można pobrać na lotnisku lub ze strony: servicecanada.gc.ca . Po otrzymaniu karty SIN należy przekazać jej dane pracodawcy w Kanadzie.

Strefa czasowa

Saskatoon leży w strefie czasowej CST - Central Standard Time. Różnica czasowa między czasem w Polsce a Saskatoon to minus 8 godzin, lub 7 po cofnięciu zegara w Polsce.

Wydarzenia kulturalne , obiekty w prowincji Saskatchewan


 


http://autoclearingmotorspeedway.ca
http://creditunioncentre.com


http://dakotadunes.cahttp://elkridgeresort.comhttp://greenbryre.com


http://huntersbowling.com


http://huskies.usask.ca


http://icesports.com


http://mendel.ca


http://midtownplaza.ca


http://potashcorpfireworksfestival.ca


http://potashcorpwintershines.ca/yukigassen.jpg


http://racesir.com


http://rock102rocks.com


http://saskatchewanchildrensfestival.ca


http://saskatoonbbq.com


http://saskatoonblades.com


http://saskatoonex.com


http://saskatoonexhibition.ca


http://saskatoonriverside.com


http://saskatoonsportsandleisureshow.com


http://saskparks.net


http://saskramada.com


http://shearwatertours.com


http://tasteofsaskatchewan.ca


http://wakeride.ca


http://wanuskewin.com


http://wilsonsentertainmentpark.ca